Την ήττα γνώρισαν οι Αρκάδες στην Γερμανία, όμως η εμφάνιση τους δεν δικαιολογεί το τελικό σκορ. Να σημειώσουμε πως ο Αστέρας Τρίπολης στον προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει την Ροβανιέμι (1-1 στην Φιλάνδια και 4-2 στην Ελλάδα).
Οι Γερμανοί πέτυχαν γκολ με τον Οκαζάκι στο 45', αλλά οι Αρκάδες είχαν δοκάρι λίγα λεπτά νωρίτερα με τον Μάσα στο 40', ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντε Μπλάζις δεν κατάφερε να σκοράρει έπειτα από σέντρα του Μπαντιμπανκά ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης και χειροκροτήθηκε από τους Γερμανούς.

Σκόρερς: Οκαζάκι 45'
Διαιτητής: Μανουέλ Ντε Σόουζα.
Κίτρινες: Γκοϊάν (69')-Νοβέσκι (90+1')

Μάιντς(Χιούλμαντ ): Κάριους, Γιάρα, Νοβέσκι, Γκέις, Μπελ, Παρκ (70’ Ντίας), Μόριτζ, Μαλί, Κου (78' Ζίμλινγκ), Μπαουμγκάρντλινγκερ (61’Μπρονσίσκι), Οκαζάκι.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης):Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Λούι, Γκοϊάν, Μουνάφο (72’ Τσοκάνης), Ρόλε (64’ Σανκάρε), Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ντε Μπλάσις, Μάτσα, Μπαντιμπανγκά (81'Κιτόκο)