Παγκόσμιο κύπελλο 2014: Ελβετία - Γαλλία 2-5

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 22.6.14

Πολλά γκολ απόλαυσαν οι φίλαθλοι στο "Αρένα Φόντε Νόβα" όπου η Γαλλία νίκησε τους Ελβετούς με το εντυπωσιακό 2-5. Ο Ζιρού ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους τρικολόρ στο 17' , ενώ ένα λεπτό αργότερα, στο 18' ο Ματουίντί έκανε το 0-2. Στο 32' ο Μπενζεμά αστόχησε σε χτύπημα πέναλτι όμως το σκορ έκλεισε στο ημίχρονο με το γκολ που πέτυχε ο Βαλμπουενά στο 40'. Στην επανάληψη ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε στο 67' ενώ ο Σισικό στο 73΄ πέτυχε το πέμπτο γκολ για την Γαλλία. Οι Ελβετοί μείωσαν στο 81' με γκολ του Τζεμαϊλί ενώ πέτυχαν και ένα δεύτερο γκολ με τον Τζάκα στο 87'.

Γκολ: 81' Τζεμαϊλί, 87' Τζάκα / 17' Ζιρού, 18' Ματουιντί, 40' Βαλμπουενά, 67' Μπενζεμά, 73' Σισοκό
Κάρτες: - / 88' Καμπάγ

ΕΛΒΕΤΙΑ: Μπενάλιο, Λίχτσταϊνερ, Βον Μπέργκεν (9' λ.τ. Σεντέρος), Τζουρού, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Ινλέρ, Μπεχράμι (46' Τζεμαϊλί), Σατσίρι, Μεχμέντι, Τζάκα, Σεφέροβιτς (69' Ντρμιτς).
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Ντεμπουσί, Σακό (66' Κοσιελνί), Βαράν, Εβρά, Καμπάγ, Σισοκό, Ματουιντί, Βαλμπουενά (82' Γκριεζμάν), Μπενζεμά, Ζιρού (63' Πογκμπά).