Παγκόσμιο κύπελλο 2014: Ισπανία - Ολλανδία 1-5

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 14.6.14

Ήττα σοκ για τους πρωταθλητές κόσμου Ισπανούς από τους Ολλανδούς σε μια άτυπη ρεβάνς του τελικού του 2010. Αγνώριστοι οι "Φούριας Ρόχας" του Ντελ Μπόσκε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν στο σκορ με ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τσάμπι Αλόνσο στο 27', οι Ολλανδοί ισοφάρισαν με τον Φαν Πέρσι στο 44΄, ενώ το δεύτερο ημίχρονο τους άνηκε ολοκληρωτικά. Το 1-2 έγινε στο 53' από τον Ρόμπεν, στο 64' ο Ντε Φράι με χτύπημα φάουλ τριπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών, ο Φαν Πέρσι στο 72' έκανε το 1-4 και στο 80' ο Ρόμπεν με προσωπική ενέργεια ολοκλήρωσε τον θρίαμβο των Ολλανδών στο γήπεδο Αρένα Φόντε Νόβα.

Γκολ: 27' πέν. Τσάμπι Αλόνσο / 44' και 72' Φαν Πέρσι, 53' και 80' Ρόμπεν, 64' Ντε Φράι
Κάρτες: 25' Ντε Γκουζμάν, 41' Ντε Φράι, 65' Κασίγιας, 66' Φαν Πέρσι

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κασίγιας, Αθπιλικουέτα, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Τσάβι, Τσάμπι Αλόνσο (63' Πέδρο), Νταβίντ Σίλβα (78' Φάμπρεγκας), Ινιέστα, Ντιέγκο Κόστα (63' Τόρες).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (5-3-2): Σίλεσεν, Γιάνμαατ, Ντε Φράι (77' Φέλτμαν), Φλάαρ, Μάρτινς Ίντι, Μπλιντ, Νάιτζελ ντε Γιόνγκ, Τζόναθαν ντε Γκουζμάν (62' Βαϊνάλντουμ), Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (79' Λενς).