Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Τσέλσι!

Posted by ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ 21.5.12

Μπορεί ο Γκάρι Λίνεκερ να είχε πει ότι το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα όπου αγωνίζονται 11 εναντίων 11 για 120 λεπτά, αλλά στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί, όμως η Τσέλσι ανέτρεψε τα προγνωστικά και επικράτησε της Μπάγιερν με 3-4 στα πέναλτι (ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1) και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για την σεζόν 2011-2012. Την υπεροχή είχε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η Μπάγιερν η οποία προηγήθηκε στο σκορ στο 83' λεπτό με τον Μίλερ, για να ισοφαρριστεί πέντε λεπτά αργότερα από τον Ντρογκμπά στο πρώτο κόρνερ της Τσέλσι στο παιχνίδι. Οι Γερμανοί είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν και στην παράταση όταν κέρδισαν πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Τσέχ. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι με την Τσέλσι να αναδικνύεται νικήτρια του φετινού Champions League.