Στη Νέα Σμύρνη αγωνίζεται ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ολυμπιακός, ενώ πολύς κόσμος αναμένεται στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον Ατρόμητο. Στην Κρήτη ταξιδεύει η ΑΕΚ, τα… ρέστα της παίζει η Λάρισα φιλοξενώντας τον Άρη στο AEL FC ARENA.

Ημέρα και ώρα: Σάββατο 26 Φεβρουαρίου, 17:15
Τηλεοπτική κάλυψη: NOVA 2
Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
Προϊστορία: 14-6-1 (Γκολ: 41-17)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-4
Tip: Από το 2000 έως το 2009 η Ξάνθη είχε πετύχει μόλις 4 γκολ στο Καυτανζόγλειο. Τα πέτυχε όλα μαζεμένα όμως στο περσινό παιχνίδι, στην πρώτη της νίκη εκτός έδρας επί του Ηρακλή και ενώ ήθελε μόνο νίκη για να παραμείνει στην κατηγορία.

Κέρκυρα-Ολυμπιακός Βόλου
Γήπεδο: Ε.ΑΚ. Κέρκυρας
Τηλεοπτική κάλυψη: N
OVA 4
Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
Προϊστορία:----
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-0 (Για τη Β’ Εθνική)
Tip: Τους χωρίζουν τρεις θέσεις στη βαθμολογία αλλά μόνο 2 βαθμοί, με τον 5ο Ολυμπιακό Βόλου να έχει 32 και την 8η Κέρκυρα 30…

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 3-1
Tip: Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, την περίοδο 1972-73, είχε φέρει και το σκορ… μαμούθ (και φυσικά το μεγαλύτερο του συγκεκριμένου ζευγαριού), το 8-1 της νίκης του Παναθηναϊκού.

Προϊστορία: 0-1-0 (Γκολ: 0-0)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα:--- Tip: Ο Αστέρας Τρίπολης έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας από ό,τι ο Πανσερραϊκός εντός, 14 έναντι 12.

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 2-2
Tip: Οι τρεις ισοπαλίες στο Παγκρήτιο είναι με τρία διαφορετικά αποτελέσματα: 0-0, 1-1, 2-2. Οι δύο τελευταίες μάλιστα στα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΑΟΚ-Καβάλα
Γήπεδο: Γήπεδο Τούμπας
NOVA 3
Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Προϊστορία: 17-1-0 (Γκολ: 51-8)
Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 1-0
Tip: Απίστευτη η προϊστορία του ΠΑΟΚ με την Καβάλα. Η τελευταία δεν έχασε μόνο την περίοδο 1976-77 (ισοπαλία 1-1), αλλά στην ίδια δεκαετία έχασε δύο φορές με 6-2, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά στα τέρματα ήρθε με το 5-0 της

Αποτέλεσμα περσινού αγώνα: 0-1
Tip: Μεγαλύτερη νίκη του Ολυμπιακού το 1-6 το Νοέμβριο του 1990. Ο Πανιώνιος έχει να κερδίσει τους «ερυθρόλευκους» από το Φεβρουάριο του 2002, με 3-1 παρότι ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί σχεδόν με τη σέντρα.

Λάρισα-Άρης
Ημέρα και ώρα: Κυριακή 27 Φεβρουαρίου, 19:00
Γήπεδο:
AEK FC ARENA
Διαιτητής: Μάνταλος (Αθηνών)
Προϊστορία: 9-9-6 (Γκολ: 25-19)
Tip: Ο Άρης έχει να κερδίσει στην έδρα της Λάρισας από την περίοδο 1990-91. Βεβαίως από τότε δεν έχουν γίνει… 20 παιχνίδια, αλλά 9.